Erkekler Neden Aldatır

Çiftlerle neredeyse 10 yıldır yaptığım görüşmeler sonucunda şunu diyebilirim ki sevdikleri bir kadını aldatan erkeklerin neden aldattıklarına ilişkin açıklamaları şaşırtıcı derecede yaratıcı olabiliyor. Aldatan erkeklerin bir kısmı –hatta sevgilileri de- davranışlarının aldatmadan sayılmayacağını çünkü cinsellik içermediğini söyler. Bazıları da tercihleri için başkalarını suçlar; eşlerini, patronlarını hatta eşlerini aldattıkları kadını suçlayanlar da olur.

Bir ilişki koçu olarak aldatan erkeklerin kullandıkları bahaneleri gerçekten hayranlık verici bulduğumu itiraf etmeliyim. Çünkü sundukları bahanelere bakacak olursak aslında aldatmaktan başka yolları kalmamış gibi düşünebiliriz çünkü hayatla alakalı, ilişkileri ile alakalı sorunları vardır. Bu noktada onlarla birlikte yaptığımız çalışmalarda şunu vurgulamaya çalışıyorum; gerçekten de bu tek yol muydu? Yani sevdiğiniz kadına yalan söylemekten, onu manipüle etmekten, ondan sırlar saklamaktan, onun gururunu incitmekten daha iyi bir yol yok muydu?

Ama erkeklerin çoğunun böyle bir duyarlılığı olmadığını söyleyebilirim, ne yazık ki. Size bugün neden aldattıklarına ilişkin verdikleri cevaplardan bir derleme yapmak istiyorum. Göreceğiniz gibi aldatma nedenleri gerçekten de çok çeşitli ve yaratıcı olabiliyor;

  • Her erkek başka kadınlarla sevişmek ister. Fırsat bulduğunda da bu isteğini gerçekleştirir.
  • Erkekler biyolojik olarak yapabildikleri kadar çok kadınla seks yapmak üzere kodlanmışlardır. Ben neden farklı olayım ki?
  • İlişkimde seks hayatım yeterince iyi olsaydı ben de dışarıda aramazdım.
  • Bütün arkadaşlarım aynı şeyi yapıyor, bana inanmıyorsanız kendilerine sorun.
  • Eğer eşim/sevgilim bu kadar kilo almış olmasaydı/bana daha iyi davransaydı/daha özenli olsaydı ben de başkalarına gitme ihtiyacı duymazdım.
  • İş hayatım çok stresli. Bu şekilde rahatlıyorum.
  • Aldatmak mı? Gerçekten mi? Yani bir striptiz kulübünde kucak dansı yaptırmak aldatmak falan sayılmaz. Erkekler bunu eğlenmek için yaptırırlar.
  • Babam kendi zamanında dergilere bakıyormuş, ben de pavyona gittim, ne var bunda? İnternette bazı kadınlarla yazıştım. Ama sonuçta fiziksel bir şey olmadı. Aldatmak değil bu.
  • Sadece yazışarak flört ediyorum ve açık saçık şeyler konuşuyorum. Bu kadınların hiçbiriyle buluşmadım ben. Bu bir oyun sadece. Bunun ne zararı var ki?

Terapi dilinde buna “inkâr” deniyor. İnkâr önce geçerli bahaneler bularak kendini kandırma sonra da insanları kandırmaktır. Tipik olarak, her bir aldatma, bir ya da daha fazla rasyonelleştirmeyle ve yalanla desteklenir. Bir ilişki koçu gibi tarafsız bir gözlemcinin gözünde, aldatan bir erkeğin inkârı oldukça nettir ama bu erkekler bahanelerinin geçerli ve mantıklı olduğu konusunda ısrarlıdır.

Bu yazıyı yazmamın nedeni aslında şu; kadın danışanlarım aldatıldıkları zaman kendilerini eksik, kusurlu ve değersiz görme eğilimindeler. Sevdikleri adamın kendilerini aldatmasının suçlusu olarak kendilerini görüyorlar. Oysa aldatmak yani sevdiği kadını aptal yerine koyarak onun arkasından iş çevirmek, ona kendisini kötü hissettirmek bir karakter zafiyetidir ve tek sorumlusu aldatan kişidir. Lütfen kimsenin kendinizi eksik, kusurlu ve değersiz hissettirmesine izin vermeyin,

Sevgiler,

Aslı Göksu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir