Aldatan Sevgiliyi Affetmeli Misiniz?

Aldatılmak çok ağırdır. Aynı anda birçok olumsuz duyguyu birlikte yaşadığımız atlatılması zor bir sürecin sadece başlangıcıdır. Kaybetmek, değersizlik, tercih edilmemek, sevilmemek, beğenilmemek, aptal yerine koyulmak, gururun kırılması…Bu olumsuz duyguları arttırabiliriz. Peki aldatan sevgiliyi affetmeli miyiz? Çok sık karşılaştığım bir soruya cevaben yazıyorum bugün.

Öncelikle bana bu soruyu soran her danışanıma söylediğim şeyi aleni olarak da yazayım; bu sorunun cevabı bende ya da bir başkasında değil sadece sizdedir. Her ilişki kendi içerisinde eşsizdir. İlişkilerin değişkenleri ve dinamikleri farklıdır. O nedenle evrensel bir doğruya ulaşmamız da mümkün değildir. Fakat buna rağmen affedip affetmemeye karar vermemize yardımcı olacak bazı kriterler de vardır.

Not : Bu yazım sadece sevgilileri düşünerek yazılmıştır. Evliliklerin dinamikleri ve değişkenleri çok daha farklıdır. Her şeyden önce eğer bir de çocuk varsa başka şeyleri değerlendirmek gerekir. Lütfen siz kendinizle ilgili olan kısımları alınız.

Aldatmanın Çeşidi

Her insan hata yapabilir. Sevgiliniz de bir anlık gaflete kapılıp sizi aldatmış olabilir. Sadece tek bir sefer (ve sonradan pişman olduğu ki bu konuya birazdan değineceğim) onun için hiçbir şey ifade etmeyen bir birliktelik yaşayarak mı aldatmıştı? Yoksa bir süredir devam eden ve duyguların da içinde olduğu bir aldatma mı söz konusu? Bu sorunun cevabı belirleyici olabilir çünkü ikinci durumda ilişkinizde de bir şeylerin pek yolunda gitmediğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Ne yazık ki özellikle erkeklerin cinselliğe yaklaşımları düşünüldüğünde, kendisine engel olamamış ve tek seferlik bir ilişki yaşamış olabilir. Elbette bunu mazur gördüğümü ve hafif aldığımı söylemiyorum fakat bu da bir gerçek. Onun için hiçbir şey ifade etmeyen bir gecelik bir ilişki ile bir süredir devam eden bir gönül ilişkisini aynı kefeye koymak doğru olmaz.

Sevgilinizin Tutumu

Eğer sevgiliniz sizi gerçekten seviyor ve kaybetmek istemiyorsa ihanet onu da çok yaralayacaktır ve kendisi de çok pişman olacaktır. Gerçekten pişman ve en az sizin kadar üzgün mü? Samimiyetine inanıyor musunuz? Yoksa olayı önemsizleştirmeye mi çalışıyor? Hatasını kabul etmeyip suçu sizin üzerinize mi atıyor? Bazı durumlarda kendisiyle yeterince ilgilenmediğiniz, onu mutlu edemediğiniz, onu huzursuz ettiğiniz, onu çok boğduğunuz vb bahaneler bulabilir. Hatasını kabul edip sorumluluk almak yerine bunları yapıyorsa affedilmeyi hak edip etmediğini bir kez daha düşünmelisiniz. Çünkü bunlar affedilmek isteyen birinin davranışları değildir. Aldatmak, sebebi her ne olursa olsun aldatanın kabahatli olduğu bir davranıştır, unutmayın onun bu davranışının sizinle hiçbir alakası yok.

Ona Güvenebilecek Misiniz?

Kimi zaman sırf sevgilimizi kaybetmemek için ihaneti affetsek de bir daha hiçbir zaman güvenemiyoruz. Bu da o ne kadar dürüst olursa olsun ilişkimizde hep diken üstünde olacağımız anlamına geliyor. Sürekli diken üstünde olduğunuz bir ilişkide ne kendiniz huzur bulabilirsiniz ne de ona huzur verirsiniz. İlişkiniz kelimenin tam anlamıyla zehir olur. Affedip affetmemeye karar vermeden önce kendinizi iyice bir tartın. Bundan sonra ne olacak? Mesajınıza her geç cevap verişinde, sizi her aramadığında, arkadaşlarıyla her görüşmesinde ondan şüphelenip tırnaklarınızı kemirecek ve ona da dünyayı zindan edecekseniz affetmenin bir anlamı olur mu?

Gerçekten Unutabilecek Misiniz?

Geldik en önemli ama en zor soruya. “Affettim” demek ile gerçekten affedebilmek aynı şey değildir. Laf olsun diye, vazgeçemediğiniz için ya da başka bir sebepten affetmiş gözükseniz bile ihanete uğradığınızı unutabilecek misiniz yoksa bu olay aranızda hep kara bir çalı gibi duracak mı? Sürekli hatırlayıp hatırlayıp mutsuz olacak ve mesela her tartışmada bu konuyu temcit pilavı gibi öne süreceksiniz gerçekten affetmiş olmazsınız.

Bütün bu yazdıklarımı düşünün. Durumu kendi içinizde değerlendirin. Kendinize bu soruları sorun. Çekinceleriniz varsa onunla açık açık konuşun. Neler hissettiğinizi mutlaka anlatın. Size vereceği tepkiler de kararınızda belirleyici olacaktır. Size hiçbir zaman “aldatan sevgilinizi kesinlikle affetmeyin” demem, diyemem. Çünkü hayat her zaman idealimizdeki gibi olmuyor. Sadece ne istediğinizi, ne yapabileceğinizi, neler hissedeceğinizi iyi düşünün, gerekiyorsa bir süre uzaklaşın ve kendinizi dinleyin. Pusulanız her zamanki gibi kendi hisleriniz olmalıdır. Ben dahil kimse size ne yapmanız gerektiğini kesin olarak söyleyemez. Aldatan sevgiliyi affetmek sizi onursuz yapmayacağı gibi affetmemek de sevgisiz ve katı yapmaz.

Sevgilerimle,

Aslı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir