Âşık Mısınız Yoksa Bağımlı Mı?

Bu sorunun cevabını bulabilmek için öncelikle Duygusal Bağımlılığın tanımını yapmamız gerekir.

Duygusal bağımlılık nedir?

Duygusal bağımlılık, bir kişinin duygularının bir başkasının etkilemesi, yönlendirmesi ve mutluluğun tamamen bir başka kişiye endekslenmesidir. Bu, bir başkasının (çoğunlukla sevgili ya da eş) duygularımız üzerinde kontrol sahibi olması anlamına gelmektedir. Duygusal bağımlılık çok sağlıksız bir durumdur ve kişinin öz benliğini, öz saygısını ve öz güvenini zedeler. İlişki içerisinde her iki tarafın da birbirlerine duygusal olarak bağlı olmaları ile birinin diğerine bağımlı olması arasında ciddi bir fark vardır.

 • Âşık olduğunuzu düşündüğünüz kişiyi siz mi yaratıyorsunuz?
 • Önceki ilişkilerinize baktığınızda insanları idealize etme eğiliminiz olduğunu keşfettiniz mi?
 • Eşinizin kim olduğuna değil size nasıl davrandığına mı önem veriyorsunuz?
 • Eşinizin/sevgilinizin sizi kendinizi çok özel hissettiriyor oluşundan aşırı derecede etkileniyor musunuz?
 • Mutluluğunuzu, değerinizi ve kendinizi güvende hissediyor oluşunuzu sevgilinizin varlığına bağlıyor musunuz?
 • Sevgiliniz yanınızda değilken ya da sizi aramadığı zaman panikliyor musunuz?
 • Sevildiğinizi ve güvende olduğunuzu hissetmeniz için sevgilinizden yapmasını istediğiniz şeylerin bir listesi var mı?
 • Onsuz yaşayamayacağınızı hissediyor musunuz?
 • Onu kaybetme fikri sizi korkudan öldürüyor mu?
 • Sevgiliniz yanınızda değilken ya da dikkatini vermediği, sizi onaylamadığı zamanlarda kendinizi bomboş ve yalnız hissediyor musunuz?
 • Sevgilinizi çok fazla kıskanıyor ve aşırı sahipleniyor musunuz?
 • Sizin istediğiniz şeyleri yapması için üzerinde kontrol sağlamaya çalışıyor musunuz?

Korkudan kaynaklanan duygu “aşk” değildir, muhtaç olmaktır. Duygusal bağımlılık, siz kendinizi terk ettiğiniz zaman içinizde oluşmuş olan boşluğun sevgiliniz tarafından doldurulmasına duyduğunuz ihtiyaçtır. Böylelikle kendinizi güvende ve seviliyor hissedersiniz.

Eğer mutlu olmak, güvende ve seviliyor hissetmek için sevgilinize sorumluluk yüklerseniz, onun sizi sizin istediğiniz gibi sevmesi için üzerinde hâkimiyet kurmaya çalışmanız kaçınılmaz olur.

Âşık Olmak

Aşkta hiçbir zaman “kontrol etmek” yoktur. Aşk, her iki tarafın da en iyi olmalarını halini destekleyen bir duygudur ki bu da hiçbir tarafın diğer tarafı kontrol etmeye ya da sahip olmaya çalışmaması anlamına gelir.

Aşk vermek ve paylaşmaktır, almak değil. Aşk muhtaçlık değildir. Birine âşık olduğunuzda onun temel özelliklerine değer verirsiniz ve bu temel özellikler zaman içerisinde yok olmaz. Bunlar dış görünüş, para ya da güç değil, kalpten ve ruhtan gelen daha derin erdemlerdir.

Gerçek aşkın en büyük imtihanı şudur; aynı anda hem âşık olmayı hem de âşık olunmayı arzu edemezsiniz. Âşık olunmaya, sevilmeye aşırı derecede odaklandığınızda karşı tarafı kontrol etmeye çalışırsınız ki bu aşkı öldürür. Kalbinizi gerçek aşka açacak olan şey sizin karşı tarafı sevmeye odaklanmanızdır. Kendinizi ve diğerlerini sevmeye odaklandığınızda gerçek aşkı deneyimleyebilirsiniz ancak.

Kendinizi sevmezseniz bir başkasının özünü göremez, onu sevemezsiniz. Kendi değerinizi görmez, bilmezseniz, sevilme arzunuz sizi bir duygusal bağımlı haline getirir.

Oysa kendinizi sevdiğinizde güçlü kişilere karşı daha az savunmasız olursunuz. Kendi kendinize ihtiyaç duyduğunuz ilgi ve onayı verdiğinizde bir başkasından bunları almaya ihtiyaç duymazsınız. Ve böyle olunca da size yaklaşan insanların gerçekten kim olduğunuzla mı yoksa başka özelliklerinizle mi ilgilendiklerini fark edebilirsiniz.

Âşık olmanın ve âşık kalmanın anahtarı önce kendinizi sevmektir

Aslı Göksu

Âşık Mısınız Yoksa Bağımlı Mı?” için bir yorum

 1. Merhaba ben Kahramanmaraş’tan yazıyorum adım nur Benim iş yrrinde çalışan bi arkadaşım var (karşı cins) çocuk beni ne zaman görsee şarkı söylüyor benimle uğraşıyor imalı imalı sözler söylüyor didişiiyor uzun uzun b akıyor yanımda erkekle görse hemen yanıma geliyor kıskanıyor merak ediyor fakat buna rağmen sevgiliside var sayın ilişki koçum sizce buna ne ad vermeliyim beni mi seviyor yoksa sevgilisini mi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir