Aşk Acı Vermez

Bundan yıllar önce tanıdığım biri “acısız aşk olmaz” demişti. O zamanlar gerçekten anlamlı ve gerçek bir tespit yaptığını düşünmüştüm. Neticede dinlediğimiz şarkılarda, izlediğimiz filmlerde, okuduğumuz kitaplarda ve hatta çevremizde aşk yaşayan herkeste gördüğümüz şey bu değil mi? Yaşadığı aşkın büyüklüğünü çektiği acının şiddetiyle ölçen insanlar var.

Bu yazıyı okuyorsanız sizin de aşk ve ilişkiler ile alakalı bazı soru işaretleriniz hatta belki de sorunlarınız var demektir. Her şeyden önce söyleyeyim ki aslında aşkın acıyla hiç ilgisi yoktur. Ne yazık insanlar başka duyguları aşk ile karıştırdıkları için aşkın acıdan ibaret olduğunu zannediyorlar. Ya da belki çok acı çektiklerinde “çok aşığım” diyerek yaşıyorlar. Ünlü aktör Liam Neeson’ın bu konuda hakkında çok güzel bir sözü var;

“Herkes aşkın acı verdiğini söylüyor. Ama bu doğru değil. Reddedilmek acı verir. Birini kaybetmek acı verir. Arzulamak acı verir. Herkes bu duyguları aşk ile karıştırıyor, oysa aşk mevcut acıları iyileştirip birine kendisini yeniden harika hissettirecek tek şeydir. Aşk, bu dünyada acı vermeyen tek şeydir”.

Aktörün bu tespitine kesinlikle katılıyorum. Birlikte olmak istediğimiz kişi bizi reddettiğinde acı çekiyoruz ve buna aşk diyoruz. Ya da sevgilimiz/eşimiz sadık kalmadığında “bize ait” olan birini kaybettiğimiz hissine kapılıp acı çekiyoruz. Kıskanıyoruz, aşk sanıp acı çekiyoruz. Daha kötüsü, saplantı ve bağımlılıklarımızı da aşk sanıp acı çekiyoruz. Ve sonra bunu sadece “aşk” ile açıklıyor ve aşkın acı verici bir şey olduğuna kendimizi ikna ediyoruz.

Bu saydıklarımı ve çok daha fazlasını hem kendim yaşadım, hem arkadaşlarımda hem de yıllardır bana danışan kişilerde gördüm. Yani eğer siz de mutsuz olduğunuz bir durumun içindeyseniz ve bunu aşk olarak nitelendiriyorsanız yalnız değilsiniz, bu algı hem çok eski hem de çok yaygın.

Beni en çok üzen ve insanlara yardım etmeye asıl motive eden şey, kötü ilişkiler yaşadıkları halde bu ilişkilerden vazgeçemeyip kendilerine acı çektiren ve bunu “aşk” adı altında meşrulaştıran insanların fazlalığı. Kimi zaman psikolojik hatta fiziki şiddet görseler bile ilişkilerinden ya da evliliklerinden kopamayan ve zorla yürütmeye çalışırken acı çeken insanlar sandığınızdan çok daha fazla. Asıl dokunmak istediğim, yardım etmek istediğim kişiler kendi değerleri ve potansiyellerini tamamen unutarak kendilerini sadece ilişkilerinin içinde var eden kişiler.

Öte yandan, günümüz ilişkilerinin çok hızlı ve keskin bir şekilde yaşanıyor olmasından kaynaklı çok ciddi sorunlar ve istikrarsızlıklar da var.

İşte adını “Aşk Okulu” koyduğum bu blogda bilgi ve tecrübelerimi aktaracağım.

Mutlu aşk vardır ve herkes aşkta mutluluğu hak ediyor.

 

Aşk Acı Vermez” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir