Evliliğinize İyi Gelecek 10 Tavsiye

Kime sorsam evliliğinin kendisi için hayattaki en önemli şey olduğunu söylüyor ama neredeyse hepimiz aslında eşlerimiz ile aramızdaki bağı sıkı tutmak için yapmamız gereken ufak tefek şeyleri ihmal ediyoruz. Gerçekte eşlerimiz ile gerçekten kaliteli ve güzel zaman geçiremiyoruz.

Sadece bu bile ilişkileri zedelemeye yetecek öneme haiz olsa da, ufak tefek şeyleri yapmayı ihmal ederek ilişkilerimizi ayrıca dinamitliyoruz ve solduruyoruz.

Eğer siz de evliliğinizde sorunlar yaşıyorsanız, hatta düzeltmek için geç kaldığınızdan korkuyorsanız bu yazımda vereceğim 10 tavsiyeyi hayata geçirmeyi deneyin. Sonuçlardan memnun kalacağınızın garantisini verebilirim.

Yatağa Aynı Zamanda Girin

Eşinizle vakit geçirebilmek için zamanınızın olmamasından yakınıyorsanız işte size çözüm; her günün sonunda eşinizle birlikte geçirebileceğiniz ve size çok iyi gelecek bir zaman dilimi var aslında. Uyumadan hemen önce!

Son zamanlarda çiftlerin yatağa farklı zamanlarda girmeleri sıkça rastlanılan bir durumdur. Belki de eşinizden önce kalkmanız gerektiği için belki de biraz daha oturup televizyon seyretmek istediğinizden her zaman eşiniz ile aynı anda yatmanız mümkün olmayabilir.

Ancak yatağa birlikte girmek önemlidir çünkü ilişkideki bağların güçlenmesini sağlar. Uyumadan hemen önce gününüzün nasıl geçtiğini konuşabilir, birbirinize sarılabilir ve o şekilde uykuya dalabilirsiniz.

Evliliğiniz Önceliğiniz Olsun

Belki bu gece geç vakitlere kadar çalışmanız gerekti ya da arkadaşlarınız ile planınız var. Dolayısıyla bu gece eşinizi göremeyeceksiniz. Ama hatırlarsanız geçen gece de görememiştiniz çünkü başka bir nedeniniz vardı. Belki bir önceki gece de eşiniz meşguldü.

Bir ilişkinin güçlü ve verimli olabilmesi için tarafların birbirlerini her şeyin ve herkesin önüne koymaları gerekir. Her şeyden önce evliliğiniz gelmelidir. Tabii ki esnek olacaksınız ancak söz konusu olan eşiniz ve evliliğiniz olduğunda daha önce yaptığınız planları iptal edebilmelisiniz.

Ona Küçük Jestler Yapın

Birini sevdiğimizi göstermenin tek yolunun ona güzel hediyeler almak ya da onu bir konsere, sinemaya, akşam yemeğine vs götürmek olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bunları her zaman yapamayız çünkü maliyetleri vardır, ayrıca zaman da ayıramayabiliriz, hele de çocuklarımız varsa. Böyle büyük jestleri nadiren yapmak yerine daha ufaklarını daha sık yapabilirsiniz.

Örneğin ona kahve, çay yapabilir, meyve soyabilir, onun yapması gereken ama yorgun olduğu için yapamadığı şeyleri yapabilirsiniz. Beyler mesela normalde eşinizden beklediğiniz bazı işleri siz üstelenebilirsiniz. Hanımlar siz de eşinize ihale ettiğiniz ufak tefek şeyleri onun yerine yapabilirsiniz. Bazen sadece başını dizinize koyup saçlarını okşamanız bile güzel bir jesttir.

Geçmişte Yaşadığınız Komik Anları Birlikte Hatırlayın

Hiç şüphe yok ki en iyi anılar aslında en komik olanlarıdır. Siz ve eşiniz muhtemelen birçok komik anı biriktirmiş, birçok komik olay yaşamışsınızdır. Bunları hatırlayıp gülmek ilişkinize iyi gelir.

Birlikte gülebilen çiftler daha uzun süre mutlu beraberlikler yaşarlar. Ayrıca geriye dönüp komik anılarını hatırlayabilenler de hep olumlu bir ruh halinde kalabilirler.

Dr.Doris Bazzini’ye göre bu tip anıları hatırlamak ilişkiyi tazeleyen bir şeydir çünkü yeniden aynı ruh haline bürünmenize yardımcı olur.

Eşinizin Bakış Açısıyla Bakmayı Deneyin

Gerçek şudur; siz her zaman haklı olamazsınız. Tabii ki o da her zaman haklı olamaz. Hiçbir şey ya siyah ya da beyaz değildir, gri ve pusludur.

İlişkinizde beklentilerinizin karşılanabilmesi için eşinizin olaylara nereden baktığını anlamanız önemlidir. Eğer bunu yapmazsanız kendinizi haksızlığa uğramış ve suçlanmış hissedebilirsiniz. Bir tartışma esnasında mesela, mutlaka olaylara onun baktığı gibi bakmaya da çalışın. Onun bu noktaya neden geldiğini düşünün.

Eşinize Sarılın

Eşiniz size en son ne zaman sarılmıştı? Peki ya siz ona en son ne zaman sarıldınız? Sarılmak cinsellikten bile daha önemli bir duygu paylaşımıdır. Üstelik bunu her yerde, her zaman, herkesin içinde yapabilirsiniz.

Birine sarılarak onu yatıştırabilir, mutlu edebilir, ona sevildiğini hissettirebilirsiniz.

Yeni Sorular Sorun

Biriyle yeni tanıştığınızda soracak bir sürü sorunuz vardır çünkü yeni birini tanımaya çalışıyorsunuzdur. İlişki eskidikçe sorular azalır ve günün birinde “eee günün nasıl geçti” düzeyine iner.

Soru sormayı bıraktığınızda ilişkiniz yaşlanma evresine girer. Eşinize sorular sorun. Umutlarını, hayallerini, bir milyon lirası olsa ne yapacağını, çocukken en sevdiği çizgi filmi, imkanı olsa nerede yaşamak isteyeceğini vs. Her zaman meraklı olun ve eşiniz ile alakalı her şeyi bildiğinize dair varsayımınızı bir tarafa bırakın.

Telefonlarınızı/Cihazlarınızı Kapatın

2018 yılındayız ve teknoloji o kadar da pahalı ve ulaşılmaz değil. Bu nedenle birçoğumuzun her zaman herkesle iletişim kurabilmemize yarayan 3 cihazımız var; cep telefonu, tablet ve laptop. Laptoplarımızı kapattığımızda tabletimize bakıyoruz. Tabletten feragat etsek bu sefer cep telefonumuz elimizden düşmüyor. Oysa eşinizle kaliteli zaman geçirebilmek için bu cihazları elimizden bırakmamız gerekiyor.

Bu tip cihazlar bağımlılık yapabilirler ve aynı odada bile bulunsak eşimizle güzel zaman geçirebilmemizi engellerler. Bu nedenle sosyal medyada geçireceğimiz zamanı eşimize ayırabilmemiz için belki de bu cihazları tamamen kapatmamız ya da en azından cep telefonlarımızın internet bağlantısını kapatmamız iyi ve akıllıca bir çözüm olabilir.

Elele Tutuşun

Özellikle dışardayken eşinizin elini tutmanız bir nevi sarsılmaz aşkınızın deklarasyonudur. Hem kendinize hem de başkalarına eşiniz ile sağlam bir ilişkiniz olduğu mesajını verirsiniz. İlişkimizin başında sıklıkla yaptığımız bu hareketi zaman geçtikçe daha az yapıyor olabiliriz. Ama şimdi bunu yeniden canlandırmanın tam zamanı.

Affetmeyi Öğrenin

Son olarak bir süre önce kızdığınız ya da kırıldığınız bir konudan dolayı eşinize kin gütmeniz hem gerilim yaratır hem de ilişkinize zarar verir. Daha iyi ve mutlu bir gelecek için her iki tarafın da affetmeyi öğrenmesi ve geçmişi geride bırakmayı başarması şarttır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir