İçinizdeki Çocuğu Bulmak

İçsel çocuk kavramı, şu anda büyümüş olan kişinin (yani biz yetişkinlerin) çocukluk hafızasıdır. Ve bu içsel çocuk yaşamaktadır, geçmişi yansıtsa bile bugün ile de ilişki içindedir. İçsel çocuk bir kişinin yaşama sevinci ve yaratıcılığının kaynağıdır. İçinizdeki çocuk ile ilişki kurmak ve bu ilişkiyi geliştirmek çocukluğunuzun travmatik anılarından kaynaklı duygusal sorunlarınızın da iyileşmesine yardımcı olur. Yetişkinlerin dünyası içsel çocuğunuzun ateşini söndürecek tehlikelerle doludur ama içinizdeki çocuğa sarılarak ve onunla bağlantıda kalarak bunlardan korunabilirsiniz.

İçinizdeki Çocukla Buluşmak

İçinizdeki çocuk ile yeniden bağlantı kurmak.

İçinizdeki çocuk ile yeniden bağlantı kurmanın yollarından biri çocukluğunuza bir zaman yolculuğu yapmaktır. Bunun için çocukluğunuzda yapmaktan hoşlandığınızı ve sizi mutlu eden şeyler bir listesini yaparak başlayabilirsiniz. Anılarınızı düşünün ve çocukluğunuzu hatırlamaya çalışın. Ayrıca listesini yaptığınız şeyleri yeniden yapmaya başlamak da iyi bir fikir olabilir.

Mesela :

Çocukken yaptığınız sporlar; futbol, basketbol, bisiklet ya da başka bir şey.

Ormanı keşfe çıkmak, örneğin piknik yapmak.

Rol yapılan oyunlar. Çocukken mesela Örümcek Adam taklidi yapmışsınızdır ya da Tatlı Cadı. Tabii büyüdüğünüzde bunları yapmak size komik gelebilir ama benzer oyunlar oynayabilirsiniz.

Boyama yapmak

Çocukken çok sevdiğiniz bir yemeği yapmak ya da mesela annenizin pişirdiği ve sizin bayıldığınız bir şey de olabilir.

İçinizdeki Çocuğu Tanımlamak

Herkesin çocukluğu farklı geçmiş olsa da hemen herkesin çocukluğunda belli başlı dönemler vardır. Yıllar içerisinde içinizdeki çocuk ile bağınız kopardıysanız içinizdeki çocuğun şu anda hangi dönemde olduğunu belirlemeye çalışın. Bu size onu hayatınıza geri getirme noktasında yol haritası çizmeniz aşamasında yardımcı olacaktır.

Terk Edilmiş Çocuk:  Bu çocuk genellikle anne babası boşanmış ya da çok meşgul oldukları için yeterli derece ilgi görmemiş çocuktur. Ya da daha ciddi durumlar da olabilir, istismar ya da ihmal söz konusu da olabilir. İçinizdeki çocuğun terk edilmiş çocuk olduğunu terk edilme korkusu, yalnızlık ya da güvensizlik hislerinden anlayabilirsiniz.

Oyuncu Çocuk:  Bu çocuk sağlıklı ve çoğunlukla yetişkinliği reddeden çocuktur. Oyuncu çocuk spontane eğlenceyi sever, vicdan azabı ve kaygı duymak istemez.

Korkan Çocuk:  Bu çocuk ise çocukken çok fazla eleştirilmiştir ve yeterince onay alamadığında huzursuz ve gergin olur.

İçinizdeki çocuğa bir mektup yazın. Eğer onu uzun zamandır ihmal ettiğinizi düşünür ve yeniden bağlantı kurmak istiyorsanız bu bir özür mektubu da bilir. Bu aynı zamanda dostluğunuzu kuvvetlendirmeyi temenni ettiğiniz basit bir mektup da olabilir.

Mektubunuzu içinizdeki çocuğa göre şekillendirin. Eğer korkak bir çocuksa onu cesaretlendirin ve korkuların azaltın. Terk edilmekten korkuyorsa onu hiçbir zaman yalnız bırakmayacağınıza söz verin. Eğer oyuncu bir çocuksa onun özgürlüğünü onurlandıracağınızdan bahsedin.

Not : Bu dediklerim size komik geliyor olabilir. Ama dediklerimi yapmaya başladığınızda çok şaşırtıcı duygular yaşayacağınıza eminim. Denemekten bir şey olmaz, öyle değil mi?

İçinizdeki Çocuğa Alan Yaratmak

İçinizdeki çocuğun kırılabilir bir yapısı vardır. Kendisini gösterebilmesi için güvenli bir alana ihtiyaç duyabilir. Birçok insan içlerindeki çocuğu zayıf gözükmemek için saklar ya da varlığını reddeder. İçinizdeki çocuğun kendisini gösterip ışık saçabilmesi için nazik ve onaylayıcı davranmalısınız. Ona yumuşak bir şekilde yaklaşın, korkak bir kedi yavrusuna yaklaşır gibi.

Ona sakince onu daha iyi tanımak istediğinizi söyleyin. Konuşmak isteğinde konuşabileceğinizi ve kendisini güvende hissetmesi için elinizden geleni yapacağınızı söyleyin. Kabul ediyorum, bu çok aptalca geliyor ancak yapmanızı tavsiye ettiğim şey bilinçaltınıza hitap etmeniz. Aslında içinizde belki de şimdiye kadar varlığından haberdar olmadığınız bambaşka biri.

Duygularınızı Dinleyin

İçinizdeki çocuk ile bağlantıda kalmak için yapmanız gereken bir diğer şey de gündelik hayatta aniden hissettiğiniz duygulara dikkat etmektir. Bu duygular çocukluk anılarınızdaki güzel ya da acı vermiş olan tecrübeler ile ilişkilendirilebilir. İçinizdeki çocuğun korkuları ve güvensizlikleri, aynı şekilde sevinçleri ve mutlulukları da yetişkin hayatımızda karşımıza çıkar.

Gün içerisinde kendinizi yoklayın. Böyle bir duygu anı geldiğinde kendinize sorun “şu anda ne hissediyorum” diye. Ve duygularınızı kelimelere dökmeye çalışın.

Kendinizi Eleştirirken Dikkatli Olun

İçinizdeki çocuğa ihtiyaç duyduğu ilgi ve alakayı göstermenizin önündeki en büyük engel eleştirilerinizdir. İçinizden bir ses size çocuksu güvensizlikler yaşamak ya da çocukluğunuzu kucaklamak için çok büyük olduğunuzu söyleyebilir.

Kendini eleştirme çocuklukta gelişmeye başlar. Bu içinizdeki çocuğu boğan bir tepkidir. Kendi kendinizi eleştirmeyi hayal kırıklığına uğratılmış ve incitilmiş içsel çocuğunuzun bir parçası olarak görün ve sizi olumsuz etkileyen öz eleştirileri dikkat almayın.

Böyle bir eleştiri ile karşılaştığınızda şöyle diyebilirsiniz “nereden geldiğini biliyorum ve incindiğinin farkındayım. Senin için buradayım”. Ya da “evet bence de bu biraz aptalca ama işte tam da bu nedenle şu anda bunu yapıyorum. Sen de biraz ara verip bunu yapmama izin verir misin lütfen?”

İçinizdeki Çocuğu Beslemek

 İçinizdeki Çocuğu Ciddiye Alın.

İçinizdeki çocuğun problemleri yetişkin hayatınızla alakasız olduğu için onu kendinizden uzaklaştırmış olabilirsiniz. Aslında bu konuda yanılıyorsunuz çünkü yetişkin sorunlarımızın birçoğu temelde içimizdeki çocukla alakalıdır. Onun sorunlarını görmezden gelmeyin.

Karşınızda gerçekten kanlı bir çocuk varmış gibi dinleyin onu. Çünkü en az kanlı canlı bir çocuk kadar gerçektir, tabii duyguları da öyle.

İçinizdeki Çocuğun Duygularını Kabul Edin

İçinizde öfke ya da güvensizlik hisleri varsa hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Ama bu enerjiyi hissetmeye izin vermeniz önemlidir çünkü bu içinizdeki çocuğun sizinle konuşmasıdır.

Sinir krizi geçirebilir ya da sizi hüzünlendirebilir. Bu duyguları kendinizi onlara teslim etmeden kabul edebilirsiniz. Duyguları kabul edin ve davranışlarınıza dikte etmelerine izin vermeden hayatınıza devam edin.

İyileşmek İçin Ona Yeniden Ebeveynlik Yapın

Yeniden ebeveynlik fikri aslında şudur; şu anda bir yetişkin olarak içinizdeki çocuğa ihtiyacı olan şeyi verebilecek bilgi ve kaynaklara sahipsiniz. Eğer içsel çocuğunuzun hayatınızın bir parçası olmadan evvel iyileşmeye ihtiyacı olduğunu hissediyorsanız bu yaklaşımı deneyebilirsiniz. Onun neye ihtiyacı olduğunu herkesten daha iyi bilen kişi sizsiniz. Neticede geçmişte yaşadığı acı veren deneyimleri siz biliyorsunuz, nasıl yardım edebileceğinizi de.

Örneğin; ebeveynleriniz sizin için hiçbir zaman doğumgünü partisi yapmadılarsa kendiniz için bir tane yapabilirsiniz. Arkadaşlarınızı davet edebilir ve çocukluğunuzda içinizde kalan bir ukde olduğunu söyleyebilirsiniz.

Ya da mesela çocukken yeterince takdir edilmediyseniz siz iyi bir şey yaptığınız zaman kendi kendinize “bunu başardığım için kendimle gurur duyuyorum” diyebilirsiniz.

İçinizdeki Çocuğu Koruyun

Her ne kadar çocukluk korkularınızın sizi esir almasına izin vermek istemeseniz de içinizdeki çocuğun ihtiyaçlarına karşı duyarlı olmalısınız. Henüz üstesinden gelemediğiniz belirli güvensizlikleriniz varsa, bunlara saygı duyun. Örneğin çocukken ortaya çıkmış bir yükseklik korkunuz varsa ve hala yükseklere tırmanmak konusunda kararsızsanız korkunuza nazik yaklaşın. Korkunuzu aşmak için içinizdeki çocuğu fazla zorlayıp daha da fazla korkutmayın.

Ayrıca zehirli durumlardan da uzak durmalısınız. Eğer belirli bir kişinin etrafında bulunmanız çocukluktaki huzursuzluğunuzu depreştiriyorsa bu kişiyle iletişiminizi azaltmalısınız. Örneğin size kötü davranan ve kendinizi kötü hissettiren bir abiniz varsa onunla gereğinden fazla zaman geçirmemeyi tercih edebilirsiniz.

Yaşam Alanınızı Düzenleyin

Evinizi oyun oynamaya daha açık bir hale getirin. Ortamınızı değiştirmek hislerinizi de değiştirecektir. Hayatınıza biraz daha çocuksu ve yaratıcı şeyler katın. Sadece farklı tonların bile bir insanın ruh halini değiştirebileceğini kanıtlayan çalışmalar vardır. Evinizin bazı alanlarına çocukluktan kalan eşyalarını koyabilirsiniz. Bu aldığınız ödüller olabilir, peluş hayvanınız olabilir, ya da herhangi bir başka bir şey olabilir. Ailenizin ve kendinizin eski fotoğraflarınızı da eklemeyi unutmayın. Ayrıca duvarlarınızı da daha sıcak renklere boyamak ya da kaplama yapmak da iyi olabilir.

İçinizdeki çocuk ile yeniden buluşmak, onu kucaklamak ve hep onunla bağlantıda kalmak size yaşama sevinci verecek, kendinizi daha iyi tanımanızı ve anlamanızı sağlayacak ve yaratıcılığınızı arttıracaktır. İçinizdeki çocuğu belki bu zamana kadar ihmal ettiniz ama onun size ihtiyacı olduğu kadar sizin de ona ihtiyacınız var. İçinizdeki 3 yaşındaki siz ile yeniden buluştuğunuzda birçok düğüm çözülecektir.

Sevgiler,

Aslı Göksu

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir