İlişkilerinizi İyileştirmek

Birçok danışanım, hatta sadece onlar da değil ailem, yakın çevrem, dostlarım, arkadaşlarım kendilerine kötü davranan ya da kayıtsız kalan insanlardan şikayetçi. Bugün sizlerle etrafınızda böyle insanlar varsa bu insanların size davranışlarını nasıl değiştirebileceğinizi, ilişkilerinizi nasıl iyileştirebileceğinizi anlatmak istiyorum. Umarım kendinize ve karşınızdaki kişiye bir şans verir ve uygularsınız.

Etrafınızda nedensiz yere size kötü ya da ters davranan biri varsa öncelikle bu kişinin size böyle davranması için bir nedeni olup olmadığından emin olmalısınız. İnsanlar yanlış anlamaya, olayları kişiselleştirmeye, hayır cevabı aldıklarında reddedilme psikolojisine girmeye kısacası olup biten her şeyi kendi algılarına göre değerlendirmeye meyillidir. İyi bir iletişim eğitimi almamış olan herkes, ne kadar eğitimli olursa olsun bu tuzağa düşer. O nedenle ne kendinizi ne de onları suçlayın, bilmiyorlar ya da bilmiyorsunuz.

İlişkinizi iyileştirmek için birinci yol: Doğru Geri bildirim

İnsanlara davranışlarının sizi nasıl etkilediğini doğru ve onları savunmaya geçmeye mecbur etmeyecek şekilde anlatarak davranış ve tutumlarını yeniden gözden geçirmeye teşvik edebilirsiniz. Konumuz özel ilişkiler olduğu için iki sevgili ya da karı-koca arasındaki bir doğru geri bildirim örneği yazacağım;

Konu : Sevgiliniz ya da eşiniz mesajlarınıza ya çok geç dönüyor ya da hiç dönmüyor.

Olmaması Gereken : Zaten hiçbir zaman mesajlarıma hemen dönmüyorsun. Kim bilir ne haltlar karıştırıyorsun? Ben burada eşek başı mıyım, ben yapsam neler söylersin! Vb cümleler kurarak suçlamak, itham etmek, bağır çağır kavga etmek. Ya da tam tersi susmak, hiçbir şey söylememek, son moda tabirle “trip atmak”

Olması Gereken : Sakin bir ses tonu ile sinirlerinize ve duygularınıza hakim olarak şuna benzer bir konuşma yapmak ;

  • Canım seninle konuşmam gereken bir şey var
  • Hani sen dün mesajlarıma uzun bir süre bakmadın, sonra da okudun ve cevap vermedin, hatırlıyorsun değil mi? (cevap vermesini bekleyin).
  • İşte ben sen mesajıma bakmadığında ya da bakıp cevap vermediğinde çok huzursuz hissediyorum. Beni önemsemediğini, salladığını düşünüyorum ve bu kendimi çok kötü hissettiriyor. (bu dediğinizden sonra muhtemelen böyle bir niyeti olmadığını söyleyecek ve bahanesini anlatacaktır)
  • Bundan sonra böyle hissetmemem için lütfen mesajımı gördüğünde kısa da olsa bana müsait olmadığını yaz ya da telefonuna uzun süre bakamayacağın bir durumda olacaksan önceden haber ver de hem ben endişelenmeyeyim hem de üzerime alınmayayım, olur mu?

Bitti, bu kadar. Kavga yok, gürültü yok.

Adımlar çok basit :

  • Davranışı hatırlatın
  • Bu davranışın size nasıl hissettirdiğini tarif edin
  • Tekrarlanmaması için çözüm önerin.

Aynı yöntemi iş yerinizde iş arkadaşlarınız, üstleriniz, aileniz, eşiniz dostunuz ile de uygulayabilirsiniz. Karşınızda başkalarını incitmekten zevk alan bir psikopat yoksa mutlaka olumlu sonuç alırsınız.

Hislerinizden bahsetmeniz çok önemlidir. İnsanlar davranışlarının başka insanlarda bıraktığı etkiyi önemserler. Çok etkili bir yöntemdir, gerçekten işe yarar. Anahtarımız şudur; karşı tarafı suçlamıyoruz, kendi hislerimizi ifade ediyoruz.

İlişkinizi iyileştirmek için ikinci yol: olmasını istediğiniz ilişkiymiş gibi görmek/davranmak

Bu yöntem herkese göre değildir. Daha doğrusu herkes bu yöntemi uygulayabilecek kadar hoşgörülü ve pozitif olamayabilir. Ama gerçekten çok çok işe yarayan sıra dışı bir yöntemdir. Eğer başarabilirseniz hayatınıza sihirli bir değnek değmiş gibi hissedebilirsiniz.

Diyelim ki iş yerinizde son derece aksi, saldırgan, ters bir üstünüz var. Herkes ondan çekiniyor, hatta bazı çalışanlar ondan nefret bile ediyor, siz de dâhil. Bu kişi size de son derece kaba ve kötü davranıyor ve neden olduğunu bilmiyorsunuz. O size böyle davrandıkça siz de ona kinleniyorsunuz, cevap verirseniz tartışma çıkıyor ya da tartışma çıkmaması için içinize atıyorsunuz ve bu da siz tüketiyor. Bu kısır döngüye birinizden birinizin dur demesi gerek ve ortada ki o böyle bir şey yapmayacak. Eğer kendisine doğru geri bildirimde bulunamıyorsanız (ki bunu mutlaka deneyin) şöyle bir yol da izleyebilirsiniz; ona size kötü davranmıyormuş, aslında çok anlayışlı, geçimli, iyi huylu bir insanmış gibi davranın. Kendinizi zorlayın ve yapın. Bu davranışınızda ısrarcı olun. Selam vermiyorsa selam verin, rica etmiyorsa siz rica edin, teşekkür edin, sıcak ve samimi bir ses tonuyla konuşun. Onun size yansıttığı kötü enerjiyi ona geri yansıtmak yerine üzerinize almayı kabul etmeyerek size davranmasını istediğiniz şekilde siz ona davranın. İstikrarlı ve doğal bir şekilde böyle davranırsanız gerçekten olumlu sonuç alırsınız.

Aynı şeyi özel ilişkilerinizde de uygulayabilirsiniz. Örnek vermek gerekecek olursa, diyelim ki eşiniz işten eve geldiğinde sizinle hiç ilgilenmiyor, televizyonun karşısına geçerek orada uyukluyor, nasıl olduğunuzu bile sormuyor. Siz sorun. Arkadaşlarınıza bahsederken, hele de o sizin yanınızdaysa sizi ne kadar mutlu ettiğinden ve sizinle ne kadar ilgilendiğinden bahsedin. Yani size davranmasını istediğiniz şekilde davranıyormuş gibi davranın siz de. Zaman içerisinde sizinle uyumlanacak ve olmasını istediğiniz şekilde davranmaya başlayacaktır. İnsanlar beklentileri karşılamak isterler, bilinçsiz bir şekilde.

Her iki yöntem de ilişkilerinizi iyileştirmeniz için ayrı ayrı ve birlikte kullanılabilir. Deneyin, hiçbir şey kaybetmezsiniz.

Sevgiler,

Aslı Göksu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir