Kadınları Anlamanın 6 Anahtarı

Kadınların ne istediklerini anlamak o kadar da karmaşık değil.

Beyler, kadınları anlamakta zorluk çektiğinizin farkındayım. Bu nedenle “trip yapıyor” diye kestirip attığınız da oluyor. Ama bizi anlamanın bazı yolları var. Bu yazımda kısaca bunlardan bahsedeceğim.

1.Kadınlar bağlantıyı koparmak istemezler. İlişkilerin sağlam temeller üzerinde durduğundan emin olmaya ihtiyaçları vardır. Ayrı kalınmış bir dönemden sonra (sadece 1 günlük bir ayrılık dahi olsa) bu bağlantıyı en kısa zamanda yeniden kurmanız gerekir. Daha sonra her şey çok daha kolay hale gelecektir. Bu elbette kendi ihtiyaçlarınızı tamamen bir yana bırakmak anlamına gelmez. Örneğin yoğun ve yorucu bir günün ardından eve geldiğinizde ve eşiniz sizinle konuşmak istiyorsa ona “çok yorgunum hiç halim yok” demek yerine “Seni gördüğüme çok sevindim, seni özledim ve gününün nasıl geçtiğini de merak ediyorum ancak şu anda gerçekten çok yorgunum. Biraz dinlenmeye ihtiyacım var, yarım saat sonra konuşsak olur mu” diyebilirsiniz.

2. Hemen sorun çözme moduna geçmeyin. Eşinizin ne istediğinden tam olarak emin değilseniz kendisine sorun. Örneğin “çok üzgün ve hayal kırıklığına uğramış görünüyorsun. Seni dinlememi mi yoksa bazı fikirler/tavsiyeler vermemi mi tercih edersin” diye sorabilirsiniz. Kadınlar bazen sadece anlatmak isterler. Sorunu yine birlikte çözebilirsiniz ancak onun bu ihtiyacını karşılamasına izin verin.

3. Eşiniz cinsellik konusunda sizin kadar istekli ve ilgili değilse biraz empati yapmayı deneyin. Konuyu kişisel algılayıp ona daha sık cinsellik yaşamak konusunda baskı yapmak yerine ondaki bu isteksizliğin olası nedenlerini göz önünde bulundurun ve kendisiyle konuşun. Belki hiç bilmediğiniz ve farkına varamadığınız bir sorun söz konusudur.

4. Eşinizin ne kadar çalıştığını ve ne kadar çok şeyi bir arada götürmeye uğraştığını düşünün. Yemek, temizlik, alışveriş, çamaşır, bulaşık ve tabii çocuklar ile alakalı sorumlulukların ne kadarı eşinizin üzerinde? Hele bir de çalışan bir eşiniz varsa bu sorumlulukların ne kadar ağır olduğunun farkında mısınız? Eşinizin iş yükünü hafifletmek için birlikte neler yapabileceğinizi konuşun.

5.Eşinizin korkularından bahsetmesine izin verin ve zorlu durumlar ile başa çıkıp bu durumlar ile yüzleşmesinde ona yardımcı olun. Eşleri tarafından desteklenen kadınlar kendilerini daha güçlü hissederler. Eşinizin amaçlarına ulaşmadaki başarısı sizin ona davranışınız ile orantılıdır. Onun ihtiyacı olan şey problemlerini çözmeniz ya da ona tavsiyeler vermenizden ziyade sadece onu dinlemeniz ve anlamanızdır.

6. İletişim kurmanın bir süreç olduğunu anlayın. İletişim sorunlarınıza daha çok dinlemeniz ve konuşmanız için bir fırsat olarak yaklaşın ve iletişim kurma becerilerinizi geliştirin. Bununla alakalı bir yazım var, buradan okuyabilirsiniz. Eşiniz ve siz farklı şekillerde iletişim kuruyor ve kendinizi ifade ediyor olabilirsiniz ancak ortak bir dilde buluşmanız mümkündür. Dinlemeyi, anlamayı ve empati kurmayı öğrendikten sonra iletişim ve dolayısıyla ilişki kaliteniz de yükselecektir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir