Kötü Bir İlişki Yaşadığınızın 11 Belirtisi

“Zehirli bir ilişki algılarımızı yanıltabilir. Değersiz olduğunuzu düşünerek yıllar geçirebilirsiniz. Ama siz değersiz değilsiniz, siz sadece hak ettiğinizi değeri göremiyorsunuz”

Yaşadığımız ilişkinin kötü ya da zehirli bir ilişki olduğunu genellikle ilişkinin içindeyken değil, ilişki bittikten sonra fark ederiz. Bu tip ilişkiler hayatlarımızın hemen hemen bütüne yansır ve ailelerimiz ve dostlarımız hatta iş arkadaşlarımızla ilişkilerimizi de zehirler. Hiçbir neden yokken mutsuz ya da aşırı gergin hissetmenize yol açar.

Evlilik ve aile danışmanı Darlene Lancer şöyle diyor; “Sağlıklı ilişkiler bizi destekler ve ruhumuzu besler. Kötü bir ilişki ise bizim için zehir gibidir. Bizi yukarı itmek yerine aşağı çeker ve kendimizi kötü hissettirir. Bu tip ilişkiler bittikten sonra da post travmatik stres sorunları, öz değer düşüklüğü ve güven sorunu yaşayabiliriz.”

Eğer kötü bir ilişki yaşıyorsanız muhtemelen bütün belirtileri yok sayıyorsunuz. Kendimizi korumak için hemen hepimizin yaptığı çok insani bir şeydir bu. O zaman dışardan bir gözle bakalım mı, gerçekten kötü bir ilişki yaşıyor olabilir misiniz?

KÖTÜ BİR İLİŞKİ YAŞADIĞINIZIN 11 GÖSTERGESİ

 1. Kötü bir ilişki yaşayıp yaşamadığınızı sorguluyorsunuz!

İlişki uzmanı ve çift terapisti Nicole McCance’e göre ilişkinizin aslında kötü bir ilişki olup olmadığını sorgulamanızın sebebi bilinçaltınızın size aslında bir şeyler söylemeye çalışıyor olmasıdır.

Her ilişkinin zor dönemleri olabilir ama bu dönemlerde genellikle ilişkinin kendisinin aslında kötü olup olmadığı sorgulanmaz. Ama eğer gerçekten kötü bir ilişki içindeyseniz yaşadığınız şeyi sorgulamanız, kendi kendinize bundan şüphe etmeniz daha derin bir şekilde dikkatlice bakmanız gereken bir uyarıdır. İçten içe aslında ne olduğunu hissediyor ve bunu yüksek sesle dile getiremiyor olabilirsiniz ancak bilinçaltınız sizi bu konuda uyarıyor olabilir. Bu uyarıyı ciddiye almalısınız.

 1. Kendinizi partnerinizin önceliği olarak görmüyorsunuz!

Gerçekten önemli bir şey olduğunda elindeki her şeyi bırakıp size yardım etmeye çalışıyor mu? Eğer hayatınızdaki kişi böyle biri değilse muhtemelen kendinizi partneriniz için öncelikli görmüyorsunuz. Her zaman olmasa da en azından önemli durumlarda partnerimizin bizi umursadığını bilmeye ihtiyacımız vardır.

 1. Eğer o bir şeyi yapmanızı istemiyorsa, yapamıyorsunuz!

Bir ilişkide zaman zaman sırf karşı tarafı mutlu etmek için yapmak istemediğimiz şeyleri yapabiliriz ki bu çok normaldir. Gitmek istemediğiniz bir aile yemeğine sırf onu mutlu etmek için gidebilirsiniz. Ama kötü bir ilişkide sırf taraflardan biri istemiyor ya da izin vermiyor diye istenilen bir şeyin yapılamaması söz konusudur. Mesela eşiniz istemediği için görmek istediğiniz bir filmi izlemeye gidemezseniz bu kötüdür.

Zehirli bir ilişkide sürekli aşağı çekilir, eleştirilir ve aslında öz benliğinize ve değerlerinize aykırı olan şeyleri yapmaya zorlanırsınız. Bu da kendi kendinize yetebilme duygunuzu zedeler, hatta özgürlüğünüzü elinizden alır ve zaman içerisinde kendinizi çaresiz hissetmeye başlarsınız.

 1. Aileniz ve dostlarınız partnerinizden hiç hoşlanmıyor!

Muhtemelen daha önce diğer taraftaydınız, yani illaki ailenizden birinin ya da bir arkadaşınızın sevgilisini ya da eşini sevmemiş, ondan hoşlanmamışsınızdır. Aynı şekilde eğer aileniz ve arkadaşlarınız sevgilinizden ya da eşinizden hazzetmiyorlarsa onların endişelerini ciddiye alsanız iyi olur. Çünkü kimse durduk yerde bir başkasından hoşlanmamazlık etmez. En azından bunun nedenlerini araştırmalı ve değerlendirmelisiniz.

 1. Partnerinizin bütün sorunları aynı zamanda sizin de sorunlarınız oluyor!

Ve sizin problemleriniz de, sadece sizin problemleriniz olarak kalıyor. Bu ciddi bir uyarıdır. Eğer hayatınızdaki insan kendisine sürekli yardım etmenizi istiyor ve fakat kendisi sizin sorunlarınız için hiçbir şey yapmıyorsa bu ilişki gerçekten de kötü bir ilişkidir. Sağlıklı bir ilişkide taraflar birbirlerine eşit derecede yardım ederler.

 1. Partnerinize güvenmiyorsunuz!

Eşiniz ya da sevgiliniz gece geç saatlere kadar çalıştığı ya da arkadaşlarıyla takıldığı sırada ne yaptığını merak ediyor ve içinizi bir şüphe kaplıyor ve her ne kadar endişelenmenize gerek olmadığını kendi kendinize telkin etmeye çalışsanız da yine de huzursuz oluyorsanız bunun mantıklı bir sebebi vardır.

Klinik psikolog Joshua Klapow diyor ki; “Güven yoksa temel de yoktur. Eğer güven yoksa iletişim sorunlarına, uyum sorunlarına ya da mahremiyet sorunlarına eğilmenizin bir anlamı yoktur. Eşinize ya da sevgilinize tam olarak güvenemiyorsanız bu iyi bir ilişki değildir”.

Sağlıklı bir ilişkide partnerinizin neyin peşinde olduğuna dair kuşkularınız olmaz.

 1. O ortalarda yokken daha mutlu hissediyorsunuz!

Özellikle evli danışanlarımda sıkça rastladığım bir şey var; eşleri iş seyahatine vs gidip evde yalnız kaldıklarında kendilerini çok iyi hissediyorlar. Ve bu hiç de normal bir şey değil, gerçekten.

İlişki uzmanı ve yazar April Masini’ye göre tabii ki yalnız geçirilecek bir hafta sonu insanı mutlu edebilir ama eşleri gittiği için üzerlerinden kısa süreli de olsa bir yük kalktığını hisseden kadınların bu ruh halleri sağlıksız bir ilişkiye işaret ediyor. Düşünsenize bir ilişkiniz var, evlilik ya da sevgililik hangi türden oluşa olsun, partneriniz sizden uzak bir yere gittiğinde mutlu oluyorsunuz. Sadece bu bile başlı başına kötü bir ilişki içinde olduğunuzun işaretidir.

 1. Her şeyi siz ödüyorsunuz!

Gıda, faturalar, kira, eğlence, mobilya…Ne olursa olsun sürekli siz mi ödüyorsunuz? Partneriniz size sürekli “sen ver ben sana sonra veririm” diyor ve sonra tek bir metelik bir görmüyor musunuz? Bu kullanıldığınıza işarettir ve kullanıldığınız bir ilişki iyi bir ilişki değildir.

 1. Sürekli ayrılmaktan korkuyorsunuz!

En ufak tartışmada bile ayrılacağınızdan mı korkuyorsunuz? Konu ne olursa olsun, örneğin gideceğiniz seyahatten yılbaşı kutlamasına kadar, tartıştığınız ya da aynı fikirde olmadığınız her konu sizi endişelendiriyorsa ilişkinizin çok da sağlıklı olduğunu söyleyemeyiz.

 1. Aklı sürekli başka bir yerlerde

Birlikte vakit geçirirken eşiniz ya da sevgilinizin aklı sürekli başka bir yerdeyse, birlikte yaptığınız şeye değil başka şeylere odaklanıyorsa mesela sürekli telefonuyla oynuyor ya da sıkılmış bir ifadeyle oturuyorsa bunun suçlusunun kendiniz olduğunu düşünebilirsiniz. Oysa sorun siz değilsiniz, sorun ilişkinizin kötü bir ilişki olması. Ve böyle bir durum varsa o ilişkiyi bitirmek ve yolunuza bakmak en doğru karar olabilir.

 1. Eski güzel günleri hatırlamaya çalışıyorsunuz!

İşler kötüye gittiğinde sürekli eski güzel günleri hatırlamaya mı çalışıyorsunuz? Bu ilişkinin başları olabilir ya da ara sıra yaşadığınız güzel anılar ve zaman parçacıkları da olabilir. Bu ilişkinin daha iyiye gitmeyeceğinin bir göstergesidir. O noktada “her şey ne güzel başlamıştı”, “ben bunu istememiştim” ya da “artık eskisi kadar iyi hissetmiyorum” diyebilirsiniz. Güzel bir ilişkinin de kötü bir ilişkiye dönüşmesi mümkündür. İlişki uzmanı Sofia Milan’a göre eğer birlikte olduğunuz kişiyi artık bir eş, bir âşık gibi göremiyorsanız ve bu kişi sizi aşağı çekiyorsa ilişkinizi gözden geçirmelisiniz.

Bir ilişkinin kötü olduğunu kabul etmek kolay değildir, özellikle de içindeyken.

Eğer kötü ve zehirli bir ilişki içindeyseniz bu ilişkinin gerçekte ne kadar sağlıksız olduğunu idrak etme sürecinde sürekli gelgitleriniz olması doğaldır. Bir an aydınlanır gibi olursunuz ama sonrasında partnerinizin davranışlarını temize çıkaracak ya da mazur görecek sebepler bulursunuz.

Mutlu olabilmek için atmanız gereken ilk adım öncelikle ilişkinizin kötü ve zehirli bir ilişki olduğunu idrak edip bunu kabul etmektir ancak daha sonra bu ilişkiyi bitirip kurtulabilirsiniz. Yukarıda bahsettiğim işaretler sizin ilişkinizde varsa, üzerinde biraz düşünmeniz iyi olacaktır.

Sevgiler,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir