Mutlu Bir İlişkinin 20 Sırrı

1-Sevgiliniz önceliğiniz olabilir. Ama kendinizi asla önemsizleştirmeyin. Siz kendinize önem vermezseniz sevgiliniz de dahil kimse önem vermez.

2-Bir ilişkiye başlamadan önce beklentilerin ve önceliklerin belirlenmesi önemlidir. Ne istediğinizi iyice düşünün, emin olun ve muhakkak karşı tarafla da paylaşın. Ondan da açık olmasını isteyin. Öncelik ve beklentilerin bilinmesi daha sonra oluşabilecek hayal kırıklıklarını engelleyecektir.

3-Sevgilinizi başkalarıyla ya da eski sevgilileriniz sakın kıyaslamayın bu sizi de onu da hayal kırıklığına uğratır. Bütün insanlar birbirlerinden farklıdır ve her ilişkinin kendi dinamiği vardır. Ola ki aklınız eski sevgilinizde kalmışsa yeni bir ilişkiye başlamayın.

4-Her şeyden önce kendinize sonra da sevgilinize karşı dürüst olun. Gerçekleri saklamak kişilikte çözülmelere yol açabilir. Bu da ilişkiyi olumsuz yönde etkiler. Bir ilişkinin en büyük düşmanı yalandır.

5-Sevgilinizi arkadaşlarınızla ve çevreniz ile yeri geldikçe muhakkak tanıştırın. Sevgiliniz ile birlikte hayallerinizi anlatın, çekinmeyin. Hatta bunu o yanınızdayken yaparsanız mutlu edersiniz.

6-Bir ilişkiye başlamak tercihtir. Eğer karsız kalıyorsanız hiç başlamamak en iyisi olmakla birlikte bir kez böyle bir seçimi yaptıktan sonra vazgeçmeyin.

7-İki insanın birlikte olması, bir ilişki yaşamaları özgürlüklerinin ortadan kalkacağı anlamına gelmez, gelmemelidir. Her iki taraf da birey olma özelliğini korumalı ve karşı tarafa da saygı duymalıdır.

8-Güven zamanla oluşur, ve bu süre içerisinde güvenin oluşmasını engelleyebilecek ya da sekteye uğratacak şeylerden kaçınmak gerekir. Şüphe bir kez bir ilişkiye girdi mi güvenin kazanılması gerçekten zor olur.

9-Her zaman, her şartta ve koşulda doğruları paylaşmaktan çekinmeyin. Sevgiliniz gerçekleri sadece sizden öğrenmelidir.

10-İlişkinizi hep birlikte iyiye götürmeye çalışın. Bir ilişki iyiye gitmiyor ise kötüye gidiyordur.

11-İlişkiyi bir bebek gibi düşünün, kendi kendini besleyemez. Emek ve çaba göstermelisiniz.

12-Sevgiliniz önceliğiniz olabilir ancak dünyanın merkezi olmamalıdır. Başka şeylerin de olduğunu aklınızdan çıkartmayın.

13-Birbirinizle ilgilenmek önemlidir. Özellikle de birlikte olduğunuz zamanlarda başka şeylerle ilgilenmek yerine birbirinizle ilgilenin.

14-Hiç tartışmanın olmadığı ilişki yoktur. Yapılması gereken şey tartışmaların üzerini örtmemek, yok saymamak ve sorunu kısa sürede doğru bir şekilde iletişim kurarak çözmek ve sonrasında ısıtıp ısıtıp yeniden gündeme getirmemektir.

15-Haklı olmanın hiçbir anlamı yoktur, sonuçta ilişki zarar gördükten sonra haklı olsanız ne olur olmasanız ne olur? Kim haklı kavgası yapmayın, üzüm yemek için tartışın, bağcıyı dövmek için değil.

16-Çiftlerde sürekli ilişkilerindeki sorunları konuşma eğilimi vardır. Oysa ilişkinizin iyi taraflarını da dile getirmeli ve beğendiğiniz, sevdiğiniz, size mutluluk veren şeyleri de anlatmalısınız. Hatta olumsuzdan ziyade hep olumlu şeyleri konuşun. Eleştirilecek bir şeyler olduğunda da bunu mutlaka başbaşayken yapın, başkalarının önünde sevgilinizi eleştirmeyin.

17-Özür dilemek ve affetmek ilişkilerin ömrünü uzatır.

18-Sevgilinizi eleştirirken dikkatli olun, karşınızda sevdiğiniz, aşık olduğunuz hatta belki bir ömrü geçirmek istediğiniz kişi var. İncitmeden, üzmeden yapın eleştirinizi.

19-Her iki tarafın da doğru iletişimi öğrenmesi ilişkinize çok iyi gelecektir. Eğitim alabileceğiniz gibi kitaplardan da öğrenebilirsiniz.

20-İlişkinin çimentosu ve insanları birbirlerine bağlayan temel şey biriktirilen güzel anılardır. Mutlu ve güzel anılar biriktirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir