Sınırda Kişilik Bozukluğu Olan Biriyle Birlikte Olduğunuzun İşaretleri

Kendim de böyle bir ilişkiden mustarip biri olarak uzunca araştırdığım bir konu hakkında yazmak istiyorum: Sınırda Kişilik Bozukluğu olan biriyle birliktelik! Yazıma başlamadan önce bu tarz teşhisler koymanın internette okuduğunuz bilgilerle mümkün olmadığını,  mutlaka bu konuda eğitimli ve yetkin bir profesyonelin bu teşhisi koyması gerektiğini hatırlatmak isterim. Bu yazıyı yazmamdaki amacım ise, az sonra okuyacağınız sorunları yaşayan “sağlıklı” insanların ilişki içerisinde zamanla ruh sağlıklarının bozulabilme ihtimalinden endişe etmem. Çünkü ruh sağlığı bozuk bir insanı anlamaya, onunla birlikte olmaya çalışmak ve ilişkiyi sürdürmek gerçekten çok zorlayıcıdır. Velhasıl kelam, yine söylemek isterim ki internette ya da başka bir yerde okuduklarınız ile kimseye teşhis koymamalısınız. Ama en azından “acaba” diyebilirsiniz.

İlişkiler zaten hâlihazırda karmaşıktır ve bir ilişkiyi yürütmek çaba gerektirir. İlişkiler emek, fedakarlık, iletişim, empati ve anlayış ister. Bir de eğer Sınırda Kişilik Bozukluğu olan biriyle birlikteyseniz bu çok çok daha zordur.

Sınırda Kişilik Bozukluğu olan biriyle bir ilişkinin başlangıcı, sizi hayal edilebilecek en yüksek hazza götürebilirken, en alçak olana da götürebilir. Ne arayacağınızı bilmek, SKB olan biriyle bir ilişkiyi sürdürmenize yardımcı olabilir.

Sevgilinizin ya da eşinizin Sınırda Kişilik Bozukluğu olduğunu nasıl anlarsınız?

Bu bozukluğa sahip biriyle birlikte olduğunuzda ilişkinizin 3 evresi vardır. Bu evreler ise;

Savunmasız Baştan Çıkarıcı Safhası: Bu aşamada, Sınırda Kişilik Bozukluğu olan bir kişi “bir aşk kurbanı” olarak karşınıza çıkar. Daha önceki deneyimlerini, kendilerini anlayan tek kişi olduğunuzu belirterek, bir duygu veya arzuyu göstermek için kullanırlar. Siz “özel” siniz çünkü onu gerçekten “tanıyorsunuz” ve bu durum sizin egonuzu besleyip kendinizi iyi hissettirebilir. SKB olan kişi, sevildiğinizi, ihtiyaç duyulduğunuzu ve istendiğinizi hissettirebilir, çünkü ilginizi çekmek ister, aynı zamanda sizi dünyanın merkezi haline getirmek ister. İlişki inanılmaz bir hızla gelişir, gerçek olamayacak kadar hızlıdır ve kendinizi hazır olmadan önce yoğun bir ilişki içinde bulabilirsiniz.

Bağımlılık Safhası: Sınırda Kişilik Bozukluğu olan kişi size daha fazla bağlı hale geldikçe, zaman içinde değişiklikler fark edersiniz. İlk başta küçük görünebilirler, ancak yavaş yavaş anlaşılırlar. Elbette, partneriniz önce ilginizi çeker, ancak ilgilendiğiniz şeyle artık ilgilenmemeye başlar. Odak noktanızı tamamen üzerinde tutmak için fiziksel ve duygusal rahatsızlıklarını kullanır ve ruh hali aniden sallanmaya başlayabilir. Bir an çok mutlu, her şeyden zevk alan biriyken akabinde derinlere meydan okuyan alçaklara inebilir. Yine de onu kurtarabileceğinizi düşünür ve bunu duygularınızı maniple etmek için kullanabilir.

Nefret Safhası: Bu ilişkinin son ve en yakıcı aşamasıdır. İlk iki aşamada, Sınırda Kişilik Bozukluğu olan kişi en iyi davranışlarını sürdürmeye çalıştığı için fazla görünmeyecektir. Ancak ilişkiniz devam ettikçe, en ufak bir şeyin onu zıvanadan çıkarabileceğini fark edersiniz – bir bakış, bir kelime, bir dokunuş. Ruh hali değişimleri artık daha da uç noktalarda ve gözle görülür hale gelecektir ve tüm acı ve ıstırabınız kurban zihniyetini beslemeye devam edecektir.

Belirtiler

Bu aşamalar çok genel bir tabloyu ortaya serer ancak Sınırda Kişilik Bozukluğu olan biriyle olan ilişkinin nasıl olabileceğine dair bir fikir verir. Sevgilinizin ya da eşiniz Sınırda Kişilik Bozukluğunun olup olmadığını ve yardıma ihtiyaç duyup duymadığını görmek için göz atabileceğiniz bazı şeyler:

Aşırı Ruh Hali Salınımları: Partneriniz bir gün aşırı heyecanlı ve mutlu iken hemen ertesinde bunalıma girer mi? Sık ve ani ruh hali değişiklikleri Sınırda Kişilik Bozukluğunun temel belirtilerinden biridir.

Aşırı Davranış: Ruh hali değişimleriyle birlikte giderken, partneriniz nedensizce para harcıyor, ani seyahatler planlıyor, hatta kendi kendine zarar verme gibi zorlayıcı davranışlar sergiliyor mu? SKB olan bir kişide meydana gelen ruh hali değişimleri, onların, harcamalardan zinaya, uyuşturucu kullanımına, hatta daha da kötüye gitmesine kadar birçok yıkıcı davranışta bulunmalarına neden olabilir.

Aşırı Terk Edilme Korkusu:  Bir randevunuza geç kalıp haber veremediğinizde bile her şeyden vazgeçme noktasına geliyor mu? En ufak bir durumda sizi suçlamaya başlıyor mu?

Aşırı Uçlar: Onun nezdinde ya da onun için iyi bir şey yaptığınız zaman dünyanın en mükemmel insanıyken, sevmediği, hoşlanmadığı ya da istemediği bir şey yaptığınızda sizden kötüsü yok mu? Yani bir şey onun için ya siyah ya da beyaz mı? Gri tonları yok mu?

Daha önce de bahsettiğim gibi bunlar ufak ipuçları sadece. Partnerinizin SKB olduğunu düşünüyorsanız, SKB tedavisi almaları için onları teşvik edin. Sınırda Kişilik Bozukluğunun tedavisi her bir kişiye göre değişir, fakat doğru miktarda bakım, çalışma, özveri ve sevgi ile ilişkiniz SKB’den bile kurtulabilir.

Fakat böyle bir ilişkide olmak sizi de hezeyana sürükleyip ruh sağlığınızı bozabilir. Mümkünse sevgilinizi/eşinizi bir profesyonelden destek almaya teşvik edin ve eğer kabul etmiyorsa ilişkinizi sürdürmeye çalışmayın. Çünkü siz onu tedavi edip iyileştiremezsiniz. Özellikle de nefret aşamasına gelmiş bir ilişkinin daha iyiye gitmesi ve onun kendi kendine düzelmesi mümkün değildir.

 

 

Sınırda Kişilik Bozukluğu Olan Biriyle Birlikte Olduğunuzun İşaretleri” için bir yorum

  1. Yukarıda bahsetiğiniz Savunmasız Baştan Çıkarıcı Safhası, Bağımlılık Safhası, Nefret Safhası; hepsini inanılmaz bir şekilde sırasıyla yaşadım. Tüm belirtileri aynen yaşadım. Gerçekten çok yıprandım. Ona yardımcı olamadım. Ona yaklaştıkça kaçtı veya öfkelendi. Birden eski sevgilisine geri döndü. Benden saklıyor eski sevgilisine geri döndüğünü. Benim bir kenarda beklememi istiyordu sanki. Onunla artık görüşmek istemediğimi söyledim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir