Tanrı Dualara Mutlaka Cevap Verir

Dua etmek binlerce yıldır insanların sığındıkları bir yöntem. Genellikle kendimizi iyi hissetmiyorken ya da bir şeyi çok fazla istediğimizde dua ederiz. Sağlık isteriz, aşk isteriz, para isteriz. İsteklerimiz gerçekleşmediğinde de ya isyan ederiz ya da Tanrı’ya küseriz. Veyahut sevilmeyen bir kul olduğumuzu zannederiz. Peki, aslında dualar nasıl karşılık bulur?

Tanrı ya da Allah (siz nasıl hitap etmek istiyorsanız) kendisine edilen bütün duaları duyar ve mutlaka cevap verir. Hatta dua etmesek bile Allah bizim içimizden geçeni görür ve bilir. Örneğin paraya ihtiyacı olan biri dua edip para istediğinde onun karşısına değerlendirmesi için para kazanma fırsatları çıkartır, ya da bir iş kurabilmesi için ilham verir. Birini sevip âşık olduğumuzda ve kavuşmak istediğimizde, Tanrı özgür iradeye müdahale etmeyecektir fakat doğru zamanda doğru yerde olabilmemiz, istediğimiz kişinin kalbini kazanabilmemiz için karşımıza fırsatlar çıkartır. Öğrenmemiz gereken şeyler varsa karşımıza önce öğrenme fırsatları çıkar mesela, ya da iyi bir ilişki yaşamak istiyorsak bazen önce gerçekten kötü bir ilişki yaşayıp bir sonraki ilişkimize hazırlanabiliriz. Tanrı’dan sabır istediğimizde sabırlı olarak kurtulabileceğimiz bir sıkıntı çıkıverir karşımıza. Biliyorsunuz en kalıcı ve kesin öğrenme yöntemi hep yaşayarak ve deneyimleyerek olandır.

Dua ettiğimizde duamızın karşılığının direkt olarak gözle görülüp anlaşılabilir bir şekilde gelmesini beklediğimiz için birçok kez dualarımızın karşılıksız kaldığını zannederiz. Oysa Tanrı bütün dualara cevap verir. İstediğimiz şey hayırlı değilse, istediğimiz şeyi vermese bile mutlaka başka bir şekilde bize iyi gelecek bir şeyi verir.

Bunun dışında, Tanrı, Allah ya da siz neye inanıyorsanız yaşam enerjimizin kaynağıdır. Dua ederken direkt olarak yaşam enerjimiz ile hayatın kaynağı ile bağlantıya geçeriz. Sadece bu bile başlı başına iç dengemizi sağlamak, ferahlamak ve huzuru bulmak için büyük bir adımdır. Bütün soru ve sorunların cevaplarının olduğu, yaşam enerjimizi direkt olarak aldığımız Tanrı’ya dua ettiğimiz zaman içinde bulunduğumuz hal ve şartlar ne olursa olsun huzur ve sevgi ile dolarız. Şüphesiz ki edilen bütün dualar yerini bulur.

İşte bu nedenle dua etmekten hiç vazgeçmeyin ve size sunulan öğrenme, gelişme, ileriye gitme fırsatlarını gözden kaçırmayın. İhtiyacınız olan şey her ne ise, Tanrı size onu elde etmeniz için öğrenmeniz ve içinden geçmeniz gereken dersleri ve değerlendirmeniz gereken fırsatları mutlaka gönderecektir.

“Rabbine dönüp “benim büyük bir derdim var” deme. Derdine dönüp “Benim büyük bir Rabbim var” de!”

Mevlana Celaleddin Rumi 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir