Yoksa o pasif agresif mi?

Daha önce narsistik kişilik bozukluğunu ve sınırda kişilik bozukluğunu içeren yazılarım vardı. Onlara blogumdan ulaşabilirsiniz. Bugün de başka bir ömür törpüsü sevgili tipinden bahsedeceğim: Pasif Agresif!

Pasif agresifler asla hiçbir şeyden memnun olmazlar ve aslında hiçbir şeye de seslerini çıkarmazlar. Sürekli “suskunluğum asaletimdendir” tavrıyla dolaşırlar.

Yazının devamında gerek bu insanların davranışları, gerekse karşılarındaki kişiye hissettikleri üzerinde durarak bir pasif agresifi nasıl belirleyebileceğimizi anlatacağım. Eğer hayatınızda böyle biri varsa ve bu kişiyi hayatınızdan çıkarabiliyorsanız en doğru davranış koşarak uzaklaşmak olabilir. Tabii çok geç kalmadıysanız. Ne kadar zaman geçerse onlardan kurtulmak o kadar zorlaşacaktır, maalesef.

Hayatınızı Çekilmez Kılabilir

Hayatınızda bir pasif agresif varsa kendinizi mütemadiyen güçsüz, yetersiz, haksız, suçlu ve onu memnun etmeye çalışıyor hissetmeniz çok olası. Fakat ne yazık ki onu hiçbir zaman memnun edemeyeceksiniz ve bunun sizin ne yaptığınız ya da yapmadığınız ile nasıl biri olduğunuzla hiç ama hiç alakası yoktur. Hayatınızdaki bu kimseyle ne kadar fazla zaman geçirirseniz etrafınızdaki diğer insanları da onlar gibi algılamaya başlamanız sıkça görülen bir durumdur. Size bir şey söylenildiğinde bir süre sonra “acaba ne demek istiyor” diye düşünürken bulabilirsiniz kendinizi.

Karşınızdaki kişinin dengesiz, tutarsız, ne istediğini bilmez, kararsız davranışlarına çok defa şahit olduysanız, genelde suskun kalıyor ve sürekli kendisini kimsenin anlamadığından şikayet ediyorsa, sıklıkla “bilmiyorum, fark etmez, peki” diyorsa ve bunu oldukça düşük bir ruh haliyle söylüyorsa bir pasif agresif ile birlikte olduğunuzu düşünebilirsiniz.

Diyelim ki gidemiyorsunuz, kaçamıyorsunuz, mecbursunuz ya da çok seviyorsunuz. O zaman ne yapacaksınız?

Onu memnun etmeye çalışmaktan, onun kahramanı olmak için kurtarıcı rolüne bürünmekten vazgeçin. Nasılsa bunu başaramayacaksınız. Ara sıra memnun olmuş gibi yapabilir, hemen kanmayın. Kalıcı bir memnuniyet sağlayamazsınız. Bu aslında psikolojik bir rahatsızlık, kişinin kendisinin farkında olup tedavi olması gerekir, siz tek başınıza bunun üstesinden gelemezsiniz. Eğer gerçekten sevdiğiniz biriyse ancak ve ancak kendisi de bu durumdan kurtulmak isterse ona yardımcı olabilirsiniz.

Bir pasif agresif ile birlikte olmak zordur, gerçekten zordur. Günden güne tükenirsiniz, ruhunuz tükenir.

Şunlara dikkat edin;

* Ne yaparsanız yapın onu memnun edemeyeceksiniz ve sorun sizde değil

* Ondan vazgeçtiğinizde sizin gitmenizi engellemek için ufak bir çabası olur, kanmayın.

* Sizi de kendisine benzetebilir, kendi davranışlarınızı yakalamaya çalışın

* Onunla birlikte olmaya devam ettikçe giderek bir kara deliğin içine çekilirsiniz. Ne kadar uzun süre birlikte olursanız kurtulmanız o kadar zorlaşır.

* Siz medyum ya da müneccim değilsiniz. Onun ne istediğini ya da neye kırıldığını o söylemeden bilemezsiniz.

İşin belki de en fena tarafı o size her zaman çekici gelecektir. Çünkü size söylemediği şeylerin ne olduğunu sürekli merak edip onu mutlu etmenin yollarını arayıp duracaksınız. Merak duygunuza oynayacaktır yani. Bunu bilinçli yaptığını elbette söylemiyorum ama olan budur. Onun suskunluğu çok asil ya da naif olduğu için değil, söyleyecek bir şeyi olmadığı içindir. Şöyle düşünün; onun elinde boş bir kutu vardır, o kutuya bir kilit takar ve siz o kutunun içinde ne olduğunu merak eder durursunuz. Acı gerçeği açıklıyorum; kutu boş!

Eğer sevgiliniz ya da eşiniz pasif agresif ise zamanla sinirli bir insan haline dönüşebilirsiniz. Çünkü ne yaparsanız yapın karşınızdan almanız gereken tepkiyi alamazsınız. Söylediklerinizin ciddiye alınmadığını, size değer verilmediğini hissedersiniz. Bu da sizi zamanla gergin ve sinirli bir insana dönüştürür. Ama daha önce de söylediğim gibi; sorun sizde değil!

Her türlü ilişkide, çiftler arasında ya da sadece bir tarafı ilgilendiren bir sorun varsa bu sorunu çözmenin tek yolu iletişim kurmaktır. Fakat pasif agresif biriyle bunu başarmak neredeyse imkansızdır. Tahmin etmeye ya da söyletmeye çalışırsınız fakat başaramazsınız. Sonrasında da enerjiniz kalmaz. Bir kısırdöngü içerisinde bulursunuz kendinizi.

Pasif agresif insanların utangaç, masum ve çoğu zaman kurban gibi göründükleri bir geçektir. Bu nedenle siz ona yardım etmek istersiniz. Dahası bırakıp gidemezsiniz de. Fakat ondan önce kendinizi düşünmelisiniz.

Size örnek bir diyalog yazıp yazımı bitireceğim;

Pasif agresif : bugün canım çok sıkkın

Siz : hayırdır ne oldu?

Pasif agresif : boşver, önemli değil, neyse

Tabii eğer bu kişi sevdiğiniz biriyse siz sorunun ne olduğunu öğrenmeye çalışacaksınız. Hiç uğraşmayın, öğrenemezsiniz. Muhtemelen ya kendisi de bilmiyordur ya da söylemez.

Koşarak uzaklaşın demiş miydim? Evet dedim. Ama uzaklaşamıyorsanız en azından kendi ruh sağlığınızı korumak adına sorunun sizde olmadığını bilin.

Sevgiler,

Yoksa o pasif agresif mi?” için bir yorum

  1. Aldatan sevgiliyi affetmek kendinize yaptiginiz büyük bi kötülüktür.Bunu kendine yapma acı çekmekten korkuyorum diyerek daha çok acı çekersin.Mantıklı düşünüp hayatınıza girecek olan seni gercekten sevecek olan iyi insana yol açmalısın.Kendine bi şans ver😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir